Procedura
W przypadku, gdy poszkodowany pacjent lub jego rodzina przekonani są, iż pogorszenie zdrowia lub śmierć nastąpiły w wyniku błędu medycznego, niezwłocznie trzeba podjąć szereg czynności służących przygotowaniu sprawy:
1) Przed zgłoszeniem roszczeń należy złożyć wniosek o wydanie pełnej, poświadczonej za zgodność z oryginałem dokumentacji medycznej z placówki medycznej, z działaniem której wiązane są negatywne skutki.
2) Poszkodowany powinien skontaktować się z profesjonalistą, który zgłosi do tej placówki odpowiednie roszczenia i uzyska informację o posiadanej przez nią polisie ubezpieczenia OC. Jeśli polisa tak istnieje – szkodę należy zgłosić również ubezpieczalni.
3) W razie odmowy przyjęcia odpowiedzialności przez placówkę medyczną i jej ubezpieczalnię, należy niezwłocznie wnieść sprawę na drogę powództwa cywilnego. W przypadku, gdy strona powodowa nie dysponuje środkami na opłacenie pozwu, ma realne szanse uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych.
4) Wbrew obiegowej opinii, strategicznym błędem jest szybkie składanie w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przez personel medyczny przestępstwa. Kwestię tę dobrze skonsultować z prawnikiem – fakt prowadzenia przez prokuraturę postępowania karnego, wpływać bowiem może na wzrost ryzyka stronniczości biegłych sądowych.
5) Zasadniczo odradzam moim klientom dochodzenia roszczeń przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o błędach medycznych. Bardzo mały odsetek spraw komisje te załatwiają po myśli poszkodowanych, a górna granica możliwego do uzyskania odszkodowania jest niewystarczająca przy błędach medycznych w wyniku których doszło do poważnych następstw. Ponadto w trybie tym nie można dochodzić roszczeń rentowych.